5 největších světových záhad
1. Tři sta milionů let starý železný šroub
V létě roku 1998 ruští vědci pátrali po meteoritu, nicméně namísto něj narazili na mnohem větší cennost. Tou je kousek skály, jehož stáří odhadli geologové až na neuvěřitelných 320 milionů let. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby v něm ale nebyl přirosten centimetr dlouhý železný šroub. Jak se tam tenkráte asi dostal?
2. Pohybující se kameny
S touhle záhadou si neví rady dokonce ani vědci z NASA. Na dvě takzvaného „Údolí smrti“ v oblasti Playa se pohybují kameny, které jsou tlačeny nějakou neznámou silou. Povrch země je v těchto místech pokryt rozpraskaným uschlým bahnem, v němž i desítky kilogramů těžké kameny nechávají rýhu jako důkaz jejich nevysvětlitelného pohybu.
3. Psí sebevraždy?
Ve Skotsku se nachází most „Overtoun Bridge“, který je známý jako most sebevrahů. Na tom by opět nebylo nic zvláštního, kdyby těmi sebevrahy nebyli domácí mazlíčci – a to psi. Co způsobuje, že psi – nejčastěji kolie nečekaně skáčou z mostu, kde je čeká nevyhnutelná smrt pádem do dvacetimetrové hloubky?
4. Bájní obři
V nevadských legendách byste našli zmínky o obrovských zrzavých obrech, kteří toto území obývali při příjezdu prvních indiánů, kteří tyto obry vybili v jejich jeskyních. Pěkná pohádka, dalo by se říci. Ale to pouze do roku 1911, kdy při těžebních pracích byla objevena obrovská lidská čelist. Následně byly dokonce vyloveny ze dna řeky i dvě kostry. Jedna měřila 240 centimetrů a druhá dokonce přes tři metry.
5. Tajemná kamenná panenka
V roce 1889 byla v Idahu při vrtání studny nalezena velká vzácnost. Jednalo se o malou lidskou figurku, která ale musela vzniknou mnohem dříve, než do Ameriky přišli první lidé. Je velká necelé čtyři centimetry a její stáří je díky železnému povlaku je odhadováno na dva miliony let.