Duchové a bytosti

Zlé oko: Tajemný způsob prokletí, který se nevyplatí podceňovat

Oči mají zvláštní sílu, říká se, že jsou branou do duše člověka. Kontakt s očima může vytvořit silné osobní spojení, ať už mezi milenci nebo nadřízenými a podřízenými. Mrkání nebo intenzivní zírání může přenášet moc a autoritu jedné osoby nad druhou. Očima lze vyjádřit všechny druhy emocí, včetně lásky, nenávisti, znechucení, nudy, pohrdání, překvapení a závisti.

Už jste se někdy setkali se zlým okem? Jde o způsob prokletí, kterým může člověk přivolat drobné neštěstí, ale i závažné onemocnění, zranění či dokonce smrt. Ten moment, kdy se všechny zlé emoce transformují do jediného pohledu, kterým můžeme uhranout druhé. Zatímco někdo něčemu takovému nepřikládá váhu, mnozí vědci a myslitelé před zlým okem varují, dokáže totiž napáchat nemalé škody, když se neudělají potřebná opatření.

Pokud na vás toto téma působí spíše úsměvně, je pro vás určená kniha známého folkloristy Alana Dundese, který ve svém upraveném svazku „The Evil Eye: Casebook“ vysvětluje, co všechno může zlé oko způsobit. Pro někoho to může být ztráta chuti k jídlu, nadměrné zívání, nezastavitelná škytavka, zvracení a horečka. Uhranout lze i zvíře či konkrétní předměty. Pokud uhranete například krávu, může přijít o mléko, když strom, může zcela uschnout a zemřít. Zlé oko může způsobit i choroby, včetně nespavosti, únavy, deprese a průjmu. Pokud se uhrane objekt, například dům, může se rozpadnout, být napaden hmyzem nebo dokonce shořet. Doporučuje se vyhýbat i obrazům na domě či na vozidle, které symbolizují zlé oko, dotyčný tím přivolává neštěstí.

Zlé oko v historii

Zlé oko je v historii dobře známé. Je zmíněno ve starověkých řeckých a římských textech, stejně jako v mnoha slavných literárních dílech, včetně Bible (Přísloví 23: 6: „Nejez chléb toho, který má zlé oko, „) koránu a Shakespearových hrách. Ačkoli je víra ve zlé oko rozšířená, není univerzální. Interkulturní průzkum folkloristy Johna Robertse z roku 1976 zjistil, že 36 procent kultur se domnívá, že má špatné oko nějaký vliv na druhé.

V minulosti bylo uhranutí zlým pohledem velmi obávané a to obzvláště u lidí, kteří byli odsouzení k popravě a před smrtí někoho uhranuli pohledem. Kvůli tomu se časem začali dávat odsouzeným na hlavu kápě, pytle, nebo se jim zavazovali oči, aby nikoho neuhranuli.

Zlé oko je v podstatě specifickým typem proklínání a má své kořeny v magickém myšlení a pověrách. Řekněme, že osoba zažívá smůlu, špatné zdraví, nehodu nebo nějakou nevysvětlitelnou kalamitu – možná sucho nebo infekční onemocnění. Než by věda dokázala vysvětlit vzorce počasí a teorie o zárodečných buňkách, mohla by být z kletby obviňována každá špatná událost, pro kterou nebyla zřejmá příčina. Kletby, včetně zlého oka, jsou odpovědí na starodávnou otázku, proč se špatné věci staly dobrým lidem.

Prevence před zlým okem

Zlé oko na sebe většina lidí přivolá vlastní vinou, je to nejčastěji zvláštní způsob pomsty, která může přijít velmi rychle. Pokud má člověk k někomu velmi kritické poznámky, provokuje ho či pomlouvá, můžete tak zlé oko snadno vyvolat. Je celá řada dalších věcí, kterými lze na sebe zlé oko přivolat, krádež, fyzické napadení, křivda aj. Ke zlému oku nemusí vést pouze zlé úmysly, například pokud někdo přehnaně vychvaluje své dítě, může na něj neúmyslně přivolat zlé oko. Nedoporučuje se chvástat, zlé oko dokáže snadno vzniknout ze závisti.

Jak prokletí zlého oka léčit

Ne vždy je to snadné a mnoho lidí propadlo zoufalství, když se snažili najít vhodnou léčbu. K odrazení zlého oka se v mnoha kulturách nosí modré amulety symbolizující nebe, mír či zbožnost. Existuje i řada elixírů a potravin, prý pomáhá zejména česnek.

Někteří lidé jsou ze své situace tak zoufalí, že se rozhodnou vyhledat šamany, čarodějnice či přírodní léčitele, aby jim pomohli. Například v Mexiku se říká prokletí zlého oka „mal de ojo“ a léči se syrovým vejcem. Vejce je univerzální symbol čistoty a narození, dokáže absorbovat zlou energii, když se s ním převaluje po čele oběti. Pak je nutné vejce roklepnout do vody. Často se pak začnou objevovat různé děsivé tvary. Dá se z nich vyčíst například pohlaví člověka, který vás uhranul.

Víra ve zlé oko je dnes často zdiskreditována vědou a náboženstvím, ale miliony lidí na celém světě mu věří. Lidé, kteří někoho uhranuli, byli v minulosti stíháni, mučeni i upalováni. Ať už ve zlé oko věříte nebo ne, snažte se mu vyhnout a dejte si pozor, abyste jím nikoho sami neuhranuli.

Related Articles

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button