ObrázkyPARANORMALZajímavosti

Zdzisław Beksiński – Děsivé vize zavražděného umělce

Byl to polský malíř, grafik, jevištní výtvarník a architekt, tvůrce monumentálních obrazů v barokním a gotickém duchu, představitel polského symbolismu, surrealismu a modernismu. Jeho práce jsou ovlivněny vlivem temné doby po druhé světové válce a tragédií jeho rodiny.

Beksiński tvrdil, že některá jeho díla byla nepochopena. Podle jeho názoru byla spíše optimistická nebo dokonce až humorná. Jeden z důvodu byl ten, že sám neznal význam svých děl a možné interpretace ho nezajímaly. Z toho důvodu odmítal pojmenovávat své malby a kresby, pouze je signoval na zadní straně. Později prohlašoval, že některé jeho práce byly příliš osobní nebo neuspokojivé a nechtěl, aby je lidé viděli. Být populárním mu začalo být nepříjemné, proto ve Varšavě hledal samotu a klid.

Konec 90. let byl pro Beksińského velmi těžký. Jeho žena Zofia zemřela roku 1998 a o rok později, na Štědrý den roku 1999, spáchal sebevraždu jeho syn Tomasz. Beksiński objevil tělo svého syna a s jeho smrtí se nedokázal smířit.

21. února 2005 byl Beksińki nalezen mrtev ve svém Varšavském bytě se 17 bodnými ranami, z nichž dvě byly smrtelné. Pohřeb se konal 8. března 2005 v Sanoku, kde byl také vyhlášen oficiální den smutku.

„Přeji si malovat tak, jako bych fotografoval své sny.“ — Zdzisław Beksiński

google.cz
google.cz
google.cz
google.cz
google.cz
google.cz
google.cz
google.cz

Related Articles

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button