Opravdové příběhy

Tajemná fakta o pátku třináctého

Pátek třináctého se považuje v celé řadě zemí za nešťastný den. Původ spojení mezi smůlou a pátkem pochází z biblických časů. Ježíš Kristus byl ukřižován na Velký Pátek a při Poslední večeři páně u stolu sedělo 13 lidí. Třináctý byl Jidáš, který Ježíše zradil. Ve středověku byl pátek třináctého považován za nositele zklamání.

Velmi reálný základ, který připisuje neštěstí pro tento den, také může pocházet z dob vlády Filipa IV. Sličného, který právě v pátek třináctého začal s pronásledováním a zatýkáním templářů. Toto období je také spojováno s mučením a utrpením. A pověry pronikají z minulosti i do současného moderního světa.

Zde jsou některá fakta

  1. Strach z pátku třináctého je jeden z nejpopulárnějších mýtů ve vědě a nazývá se paraskavedekatriafobie nebo též friggatriskaidekafobie. Jedná se o strach z čísla 13.
  2. Mnoho nemocnic nemá místnost číslo 13, některé výškové budovy přeskakují 13. patro, některé letecké terminály vynechávají bránu číslo 13.
  3. Prezident Franklin D. Roosevelt necestoval 13. den v měsíci, nikdy nepozval 13 hostů. Napoleon a prezident Herbert Hoover se čísla 13 také obávali.
  4. Mark Twain byl jednou třináctým hostem na večeři. Jeho přítel ho varoval, aby nechodil. Byla to smůla, neboť na večeři měli nachystáno jídlo pouze pro 12 hostů.
  5. Číslo 13 trpí už jen svou pozicí, jelikož následuje po čísle 12, které je podle numerologů považováno za kompletní číslo (12 měsíců v roce, 12 znamení zvěrokruhu, 12 bohů Olympu, 12 prací Herkula, 12 kmenů Izraele, 12 Ježíšových apoštolů, 12 dnů Vánoc a 12 vajec v tuctu).

Pythagorské dědictví

Víra, že čísla jsou spojena se životem a fyzickými věcmi, má dlouhou historii. Lze ji sledovat až ke stoupencům Pythagorase. V moderní době se numerologie stala typem para-vědy, podobně jako bezvýznamné předpovědi astrologie, říkají vědci.

Profesionální numerolog Sonia Ducie říká, že lidé jsou k některým číslům přitahováni podvědomě. Numoreologie může rozumět životu jednotlivce (zdraví, kariéra, vztahy) tím, že rozpozná, jaký číselný cyklus jim náleží. Nicméně matematici numerologii odmítají a tvrdí, že nemá žádný vědecký podklad.

Related Articles

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button