HistorkyPARANORMALZáhadná historie

Pověst a fakta o Dr. Faustovi

• POVĚST
„V části Prahy stál chmurný dům se spoustou místností a s velikou zahradou. Kdysi tam bydlel kouzelník Faust, který se spřáhl s čertem. Strojil zde různá kouzla, ale když přišel čas, vzal si ho čert s sebou do pekla, a to ne dveřmi, nýbrž stropem, kde po nich zůstala velká temná díra. Od té doby byl tento dům osamělý. Po letech se tam zabydlel chudý student, jenž neměl kde bydlet. Zvelebil si to tam a navíc od „ducha“ dostával každý den jeden stříbrný tolar, takže se postupně stával bohatším a bohatším. Také četl knihy, které na místě po Faustovi zůstaly.
Jak plynul čas, studentovi bylo málo dostávat jen jeden stříbrný tolar, chtěl zlato, které toužil získat pomocí Faustových kouzelných knih. Proto jednou celý den v Praze hýřil a utrácel vypůjčené peníze s tím, že je vrátí, až přinutí ducha, aby mu dával zlato. Když se však tu noc vrátil student do Faustova domu, stalo se něco podivného, a nikdo ho pak už nikdy neviděl. Říká se, že si i studenta odnesl ďábel, protože vše ve Faustouvě ložnici vypadalo jako po nějaké potyčce a koberec, který student dal na díru ve stropě, byl stržený.“

Faust

Všichni tuhle pověst určitě známe, tak se jí podíváme na zoubek.

Existoval Dr. Faust?
Ano.
Jmenoval se Johann George Faust a žil v Německu v letech 1480-1540.

Spolčil se s ďáblem?
Ne.
Faust byl vlastně takový neškodný středověký chemik.
Ve Faustově domě v Praze nikdy nežil.
Nemohl v něm tedy uzavřít žádnou smlouvu s ďáblem a ten si pak odtamtud nemohl odnést jeho ani žádného studenta.

Kde leží Faustův dům?
Na rohu Karlova náměstí v Praze.

A co díra ve stropě?
Několik děr v domě bylo, poslední vznikla koncem druhé světové války od nevybuchlé americké bomby.

Kronika říká, že někteří studenti viděli ďábla, jak vlétl do Faustova domu. Tohle asi bude začátek pověsti o Dr. Faustovi a jeho spolčení s ďáblem. Ale toto svědectví je také potřeba vyvrátit. To co studenti v roce 1757 viděli, nebyl ďábel, který letěl strašit do domu, ale pruská dělová koule, která zasáhla dům při obléhání.

Related Articles

One Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button