PARANORMALVideoZajímavosti

Píseň smrti – Gloomy Sunday

Některé písně mají velmi zvláštní historii. Někdy daleko podivnější, než jsou jejich texty, ale málokdy se pojí s tragickým příběhem. Maďarský skladatel Reszó Seréss ji složil v Paříži jedné deštivé neděle v prosinci 1932 – den poté, co se s ním rozešla jeho snoubenka. Seréss se dostal do hluboké deprese a přemýšlel o pochmurné neděli, když mu v hlavě zazněla smutná a stále se vracející melodie. Slova, které poté k melodii připsal, vyprávěla o muži, kterému zemřela milenka a on každou chvíli přemýšlí nad sebevraždou, po které by s ní mohl být navždy.

První vydavatelé, kterým Seréss tuto skladbu nabídl, ji odmítli se slovy, že je příliš depresivní a melancholická. Jeden z nich byl pevně rozhodnut, že by nikdy neměla vyjít. A měl pravdu. Hned po vydání „Gloomy Sunday“ totiž tato depresivní hudba dohnala mnoho lidí k sebevraždě.

První, nejspíše nejznámější, případ se stal na jaře roku 1933, když mladík v budapešťské kavárně požádal orchestr, aby zahrál Gloomy Sunday. Jakmile skladba dohrála, odešel domů a tam se zastřelil. Samozřejmě se k obětem této hudby zařadili i pěvci, kteří ji začlenili do svého repertoáru. Jednoho večera zazněla melodie Gloomy Sunday z jednoho londýnského bytu. Sousedé ji uslyšeli a s pomocí majitele domu vylomili dveře. Našli na podlaze mladou ženu – mrtvou. Gramofon vedle ní hrál onu smrtelnou píseň.

Kolem třicátých let maďarská vláda zakázala hrát tuto píseň na veřejnosti. Odmítlo ji také hrát mnoho stanic po celém USA. Rodiny mrtvých, kterých bylo přes 200, usilovaly o naprostý zákaz – bohužel neúspěšně.

Později již proslulá píseň ustupovala do pozadí. Při druhé světové válce se totiž naskytlo tolik dramatických událostí, že Gloomy Sunday přerušila své škodolibé působení. Proč se spousty lidí díky této písni zabilo? Tane Jackson se v magazínu The Unknown vyjádřila takto: „Seréssovi se zřejmě podařilo vyjádřit vlastní hluboký zármutek tak zdařile, že posluchačům, kteří prožívali podobné věci, píseň jejich prožitky ještě znásobila a přiměla je uniknout žalu sebevraždou.“
Ptáte se, jak skončil Seréss? Bohužel již nedokázal sepsat další úspěšnou píseň a roku 1968 se vrhl z okna. Dívku, která ho před lety opustila, lidé našli mrtvou s listem papíru, na nějž napsala „Gloomy Sunday.

A jak se píseň líbí vám? Jistě, pro nás děsivá není vůbec, ale zkuste si to představit. Vaše milovaná polovička vás navždy opustila, je noc, vy kráčíte smutným parkem a ve sluchátkách máte tuto píseň. To moc hezká představa není.

Related Articles

One Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button