PARANORMALZáhadná místaZáhadné bytosti

Lesní přízrak z Kladenska

Všichni jistě víte o fenoménu jménem Slenderman, který rozdělil příznivce paranormálna na dva tábory. Jedni v jeho existenci stále naivně věří a lítají s kamerou v noci po opuštěných lesích, druzí zkrátka přijali fakt, že se jednalo o „výmysl na zakázku“, byť s dobře propracovanou historií.

Avšak je nutné si uvědomit, že Slenderman má zastoupení v kultuře mnoha národů a kultur. Ne vždy to však musí být muž v obleku s chapadly místo rukou. Určitě si každý z nás vzpomene, jak ho coby malého caparta strašili čertem, polednicí nebo dokonce klekánicí.* A nezůstávalo se jen u tohoto, snad každý kraj v Česku má ve svých tajemných pověstech alespoň jednu, která obsahuje reálnou či nadpřirozenou bytost s výskytem v lese. Ano, lze racionálně namítnout, že tyto povídačky vznikly před desítkami či dokonce stovkami let a lidé neznali mnoho přírodních úkazů. Navíc se lesy přímo hemžily všemožnými tuláky. Strach byl brán jinak než v dnešní době moderních technologií. Jak ale všichni víme, jsou věci, které si neumíme vysvětlit dodnes. Pojďme se spolu zaměřit na jistého tajemného muže, který se má procházet po rozlehlých lesích dodnes.

*Pro mladší ročníky: Klekánice je něco jako ségra polednice, akorát nechodila po obědě, nýbrž vždy večer. Jméno má odvozeno od večerního zvonění zvonů, které lidem připomínalo čas k modlitbě. Děti a vůbec všichni ti, kteří se tou dobou nenacházeli v bezpečí svých příbytků se tak stávali potencionálními obětmi této zlé babizny.

Není to ani čtvrt roku, co jsem nalezla v historii vesnice, kde bydlím*, podivnou pověst o jakémsi tajemném muži v černém kabátu s kloboukem na hlavě. Možná bych se přes to nějak přenesla, ovšem překvapila mě informace, že podivné setkání zažila jedna z místních obyvatelek roku 1999.

*bydlím na Kladensku

V  létě tohoto roku vyrazila jedna z místních obyvatelek spolu se svojí matkou na houby. Byl srpen, sluníčko svítilo a bylo velmi teplé počasí. Jelikož nebyl víkend, měla dvojice žen les sama pro sebe. Najednou se zatáhlo a rapidně ochladilo. Že by se blížila bouřka? Ženy chodily od sebe ve vzdálenosti pár metrů a nadále koukaly po zemi kvůli hřibům. Náhle matka vykřikla: „támhle někdo je. Pojď sem!“ V té době šestnáctiletá dívka poslechla. Zhruba 20-30 metrů od nich stála vysoká postava v černém kabátě. Kvůli širokému černému klobouku jí nebylo vidět do obličeje, navíc byla velmi vysoká. Ženy stály naprosto bez hnutí, záhadná postava se rovněž nehýbala. „Musíme rychle pryč, ten muž se nejspíš oběsil na stromě.“ pronesla do ticha matka. Ano, v tu chvíli to tak vypadalo. Výšku cca 2,5 metru mohlo zapříčinit visení na větvi, do obličeje nemuselo jít vidět díky provazu, který tlačil do krku dotyčného a on tak měl obličej skloněný dolů. Podivné však bylo, že postavě nebyly vidět boty.

Rychlým krokem se ženy chtěly vydat k autu zaparkovanému na kraji lesa. Jenže jiná cesta než kolem podivné postavy nebyla možná. Našly proto tu nejdelší možnou variantu a snažily se za každou cenu nedívat na „to“ místo. Nakonec jim to přece jen nedalo a ohlédly se. Jaký div, že osoba už tam nebyla. Lesní porost nebyl moc hustý a tak pozorně koukaly, zda nezahlédnou utíkat nějakého vtipálka. Jenže nikde nikdo. Opět vyšlo slunce. Vystrašené ženy nasedly do auta a odjely. Podivný zážitek si neuměla ani jedna z nich vysvětlit. Matka vypravěčky poté bedlivě sledovala televizi a kupovala noviny. O nalezeném oběšenci v místním lese však nikde nic nebylo.

Byl to opravdu jen vysoký oběšenec,ale kam by tak najednou zmizel? Nebo to byl tajemný vznášející přízrak? Dle historických záznamů to klidně mohla být duše některého z vojáků – kousek od místa se nacházelo dávno zapomenutý hřbitov francouzských vojáků, který tam byl zbudován někdy ke konci 18. století. Za druhé světové války se v tom samém lese pohybovala nacistická vojska, které krátce nato vystřídaly složky československé armády. Po roce 1968 spadl areál pod patronát Rusů.

Tajemný přízrak muže byl spatřen i v zahraničí (zdroj: photobucket.com)

Stopa postavy muže v černém se však objevuje i na jednom z nejstrašidelnějších míst  ČR – v branišovském lese Bor u Českých Budějovic. Zde paranormální tým EPRV 777 pod vedením Jaroslava Drábka provedl rozsáhlé šetření. V místě zvaném U Černého kříže se měla bytost zjevit několika svědkům. V době vyšetřování se mělo v okolí rapidně ochladit a přístroje přímo šílely. Jednomu členovi týmu se rovněž udělalo velmi nevolno a musel se vzdálit. Z místa byla pořízena fotografie na které je zachycena podivná mlhovina, která se v době pořízení na místě nevyskytovala a nebyla zjištěna její příčina.

V tamějších kronikách lze o tomto podivném zjevení najít mimo jiné i to, že je nazýváno Pánem lesa či Černým rytířem. Údajně se má vznášet a dokáže se velmi rychle pohybovat. Obličej má zakrytý staženým kloboukem, ale mnozí svědci uvedli, že jeho tvář je bledá a jen s pouhým náznakem očí a dalších obličejových částí. Někdy jeho přítomnost ohlašuje tichá hudba panovy flétny. Většinou se ale zšeří a poklesne teplota. Záznamy pocházejí od r. 1994.

eprv777.cz

Během přípravy materiálů pro psaní našeho seriálu o strašidelných pověstech Česka jsem na zjevení tajemného muže narazila ještě minimálně třikrát. Je to jen náhoda, anebo se tento přízrak umí teleportovat? Nebo je takových víc?

Related Articles

One Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button