PARANORMALZáhadné bytosti

Co je to Poltergeist?

Jde o hlučného ducha, který v lidských domovech údajně způsobuje různé paranormální jevy. Jde například o samovolně se pohybující předměty, dochází k jejich výbuchům (nádobí, žárovky), vyskytují se bez příčiny závady v elektroinstalaci atd. Skeptici však tvrdí, že za vším stojí úmyslná, nebo výjimečně i podvědomá, díla člověka. Vyděšení svědci Poltergeista však tvrdí opak.

• OBVYKLÉ PROJEVY
Projev poltergeistů je údajně spojen se zvuky, které se bez zjevné příčiny ozývají v napadeném bytě či domě. Obvykle jde o klepání, někdy i silné rány a bušení ozývající se z nejrůznějších míst v bytě. Značný počet jevů se podaří vysvětlit nějakým přirozeným způsobem, například podzemními odstřely v blízkosti budovy (např. stavba metra). Přesto však zůstává určité procento hlášení, které se vysvětlit nepodařilo. V menším počtu případů je pak projev poltergeistů spojen s fyzickým pohybem předmětů – například majitelé bytu nacházejí po návratu z práce přesunutý nebo povalený nábytek. Typické je i vrhání různých předmětů, malých objektů. Neznámou silou usmrcená zvířata vypadají „jako by je někdo vyndal z mikrovlnky“.
Poltergeist se většinou lidem vyhýbá. Existují ale i hlášení jevů, při kterých došlo k přímému fyzickému poškození zdraví člověka.
Ve vzácných případech dochází např. ke vzniku popálenin a podlitin na lidské kůži. Případy usmrcení jsou vzácné.

• POLTERGEIST Z ENFIELDU
Jeden z nejznámějších případů se stal v roce 1977 a odehrál se v Enfieldu na předměstí Londýna. Do pronajatého domku se tehdy nastěhovala rozvedená žena jménem Peggy Hodgsonová se svými čtyřmi dětmi ve věku od sedmi do dvanácti let. Když Peggy ukládala své dvě dcery ke spánku, náhle se ložnici prohnal ledový závan, ozval se hluk a těžký prádelník, stojící vedle dveří, se náhle samovolně přesunul téměř o metr doleva. Vyděšená Peggy se pokoušela nábytek spolu s dětmi přemístit na původní místo, ale sotva se jim to povedlo, opět se sám posunul zpět. Při přemisťování prádelníku hučely poryvy větru, ačkoliv všechna okna v domě byla zavřená.
Vyděšená Peggy utekla s dětmi k sousedům, které poprosila, aby se s ní vrátili zpět do jejího domu. Když vkročili do domu, všude bylo zlověstné ticho. Najednou se na chodbách zvedl vichr, strhal těžké závěsy a lustry rozhoupal tak, až se rozbíjely o strop. Peggy už na nic nečekala a okamžitě zavolala policii. Policie byla bezradná. Tajemná síla však sužovala rodinu i v dalších měsících. V jídelně se pohybovaly židle, krabička zápalek, která vzplála sama od sebe, do domu létaly z venku velké kameny.
O případ se začali zajímat různí vědci a psychotronici. Avšak na nic mimořádného nepřišli.
Když projevy trvaly celý rok, rozhodla se Peggy odstěhovat. Tehdy řádění Poltergeista natrvalo přestalo.
Dodnes však případ nebyl vysvětlen. Spekuluje se, že je nevědomky způsobovala nejmladší dcera Janet. Projevy poltergeista prý může jako katalyzátor spustit strach nebo životní frustrace, což v případě malé Janet mohl být rozvod rodičů.

google.cz
google.cz / sip.denik.cz

Related Articles

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button