PARANORMALVrazi a psychopati

Gary Ridgway – Vrah od Zelené řeky

Minule jsem se seznámili s Tedem Bundym, který terorizoval USA v osmdesatých letech minulého století. Nebyl ovšem sám! Spolu s ním v tuto dobu řádil i jiný zabiják – Gary Ridgway.

nypost.com

Gary Leon Ridgway se narodil 18. února 1949 v Utahu. V rodině měla hlavní slovo matka – Mary Rita Steinmanová, která svou despotickou osobností trýznila nejen svého manžela Thomase, ale i dva Garyho bratry. Malý Gary musel kromě častých hádek rodičů snášet i matčiny posměšky kvůli jeho problému s pomočováním. Už od dětství však Ridgway trpěl velmi smíšenými pocity – na jednu stranu svojí matku nenáviděl, na druhou ho zase sexuálně přitahovala.

V době dospívání mu bylo naměřeno IQ 82, což je bráno jako podprůměrná inteligence. Vysvětlovalo to tak jeho špatné výsledky ve škole. Dvakrát propadl. Spolužáci ho měli na sympatického mladíka, který se ovšem většinou držel v pozadí. Zdání Ridgwayovy plachosti však klamalo. Když mu bylo čtrnáct, pokusil se o svou první vraždu. Jeho obětí se měl stát šestiletý chlapec, kterého vylákal do lesa a posléze několikrát bodl. Hoch útok naštěstí přežil, ale později uvedl, že viděl svého útočníka odcházet s úsměvem na rtech. Gary vše potvrdil a dodal, že prostě chtěl zkusit někoho zabít. Jelikož nebyl Ridgway chycen, vyvázl bez trestu. Ještě než mu bylo osmnáct, si svůj vraždící sen stihl splnit. Utopil mladého chlapce tak, že mu držel nohy nad vodou a jen čekal, až se tělo přestane škubat.

V osmnácti narukoval k námořnictvu a po ukončení studia na střední škole se oženil. Mladá paní Ridgwayová si však manžela dlouho neužila, jelikož ho vyslali do Vietnamu. Zde Gary sloužil na palubě zásobovací lodi a častokrát byl svědkem přímých válečných střetů. Jelikož služba byla dlouhá, chvíle si krátil s místními prostitutkami. Jenže tato zábava s sebou přináší i rizika a Gary dostal kapavku. I když v něm tato pohlavní nemoc vyvolala silnou nenávist vůči lehkým dívkám, nadále s nimi souložil bez ochrany. Ridgwayova manželka Claudia svému muži také párkrát zahla, takže nebylo nic zvláštního, když se partneři po roce rozvedli.

dailymail.co.uk

 

Gary Ridgway se po návratu z války ucházel o místo policisty, ale jelikož nebyl vybrán, začal pracovat jako autolakýrník v jedné washingtonské fabrice. Ke konci roku 1973 se znovu oženil. Jeho druhá žena, Marcia Winslowová, mu dokonce porodila syna Matthewa. Opětovné mimomanželské avantýry však i druhý svazek donutily k rozvodu. U soudu Marcia prohlásila, že jí manžel také několikrát škrtil. Ridgwayovi soud umožnil svého syna navštěvovat, ale exmanželka těmto setkáním brzy učinila přítrž. Důvodem byla i Garyho posedlost náboženstvím. Veškerý čas trávil čtením Bible, jejíž pasáže citoval nejen doma, ale i na pracovišti. Při kázáních v kostele se častokrát rozplakal. Ať pro něho měla víra sebevětší hodnotu, jeho sexuální apetit nikterak neomezovala. Po svých přítelkyních a milenkách vyžadoval sex několikrát denně, ale ani to mu nestačilo, a byl tak častým návštěvníkem ve čtvrti červených luceren. Nedlouho po rozvodu byl zadržen na letišti, kde se pokoušel uškrtit jednu z pouličních dam. Dá se říci, že se mu znovu podařilo vyváznout bez většího trestu.

V roce 1982 se pokoušel uškrtit další prostitku, jenže když se posléze ukázalo, že dotyčná je policistka v přestrojení, byl znovu zatčen. Ještě téhož roku je propuštěn na svobodu a začíná jeho vražedné běsnění. Gary si nikdy nevybíral žádné dámičky, jeho klientelu tvořily prostitutky a všemožné tulačky. Postup byl vždycky stejný. Ridgway vyhlédnutou kořist obvykle  zavezl na odlehlejší místo, kde došlo k sexu, po němž ženu zabil. Svého nového koníčka bral ovšem velmi svědomitě. Pro získání důvěry obětem ukazoval fotku svého syna. Ze začátku vraždil jenom holýma rukama, poté začal používat všemožné vlasce, šňůry, provazy, opasky a nebyl u něj problém uškrtit ani pomocí punčoch či smotaného trička. Nejčastěji zabíjel ve svém autě, ale jsou doloženy případy, kdy si vybral přímo dům či byt oběti. Mrtvá těla vždy naaranžoval do určité pózy a vždy tak činil v přírodě. I díky tomu získal svojí přezdívku, nejvíc mrtvol totiž vystavil blízko Green River. Buď je hodil do proudu vody nebo na břeh. K mrtvolám se vracel a fascinovaně pozoroval fáze rozkladu. Líbila se mu změna barev tělních orgánů. Několikrát se dopustil nekrofilie. Stopy na místech činu maskoval všemožným nepořádkem např. cigaretami nebo popsanými papírovými archy. Některé oběti odvezl až za hranice Oregonu.

Mluvil jsem s ní… uklidnil jsem ji ode všeho, z čeho byla nervózní. A pak jsem věděl, že si myslí, že ten chlápek je tolik starostlivý. Což jsem nebyl. Chtěl jsem jen, uh, dostat ji do auta a potom ji zabít.

Jak se mrtvoly kupily, policie byla nucena utvořit speciální vyšetřovací tým. Je nutné uvést, že dva z jeho členů Ridgwayovy zločiny konzultovali se samotným Tedem Bundym. Ten doufal ve zmírnění trestu za spolupráci, dočkal se ovšem jenom toho, že na něj prasklo daleko více věcí. Gary byl zatčen ještě dvakrát, a to v letech 1982 a 2001, ne však kvůli vraždám, ale kvůli obviněním souvisejícím s prostitucí. V roce 1983 ho tým vyšetřovatelů připsal na seznam oficiálních podezřelých ohledně vražd u Zelené řeky. Gary tentýž rok podstupuje detektor lži, který ho shledává nevinným.

V roce 1985 si našel Ridgway novou přítelkyni Judith a o tři roky později si jí vzal. Během manželství však manželka pozoruje spoustu podivných okolností. V domě jejího partnera není ani jeden koberec a její muž musí častokrát velmi časně do práce, prý kvůli přivýdělku. Judith v roce 2010 poskytla interview, ve kterém se ohledně manželství s Garym velmi otevřela. O dvojím životě manžela neměla vůbec tušení, a i když v roce 1987 policie Ridgwayovi odebrala vzorky vlasů a slin, myslela si, že jde o nějaké nedorozumění. Třetí manželka však pro několikanásobného vraha znamenala mnoho. Byl do ní skutečně zamilovaný. Judith navíc svou osobou ochránila další potencionální oběti.

*Koberce Ridgway párkrát použil jako nástroj pro převoz mrtvoly *

Smyčka kolem Ridgwaye se začíná pomalu utahovat. V dubnu 1983 je na policii podáno hlášení přítelem šestnáctileté Kimi-Kai. Jeho dívka nastoupila do světlezeleného fordu a zná popis řidiče. Nejspíš si teď říkáte, co v tu dobu dělal Ridgway ještě na svobodě? Je nutné přijmout fakt, že Gary lovil ve vodách prostitutek a pochybných existencí.  Vyzvednout dívku na sex nebylo v místech jeho lovu nic neobvyklého a o jednu holku víc nebo míň, vždyť kdo by je hledal? Byl rovněž přesvědčen o tom, že policii dokonce pomáhá. Na svoje jednání byl pyšný, jen prostě zbavoval svět špíny. V roce 1984 navštíví místní policejní stanici Rebecca Garde Guayová. Oznamuje, že byla před dvěma lety málem uškrcena mužem, o němž ví, kde pracuje a jak přesně vypadá. Padla logická otázka – proč žena přichází až teď? Prý ze strachu, že by se jí dotyčný pomstil. Také se bála toho, že by jí nikdo nevěřil – pachatelem byl přece jen slušně vypadající běloch.

pinterest.com

A co odebrané vzorky DNA? Výsledky sice dorazily až 30. listopadu 2001, ale stačily k usvědčení. Garyho policisté vyzvedli ještě tentýž den v kentworthské autolakovně. Nejdřív byl obviněn jenom ze čtyř vražd, jenže poté, co objevil forenzní analytik mikročástice konkrétních barev a značek autolaků používaných výhradně v autolakovně v Kenworthu v období zabíjení, přišili mu ještě další tři. Ridgway zatím čekal ve vězení v King County, odkud ho posléze poslali do neznámé oblasti. Garymu bylo slíbeno, že pokud bude spolupracovat, mine ho trest smrti. Na začátku listopadu 2003 byl uznán vinným ze 48 vražd prvního stupně. U soudu přiznal nejen oblast jeho řádění, ale i fakt, že některá těla rozvážel po okolí. V prosinci padl konečně rozsudek – za každou vraždu jeden doživotní trest a to vše bez možnosti propuštění. Navrch dostal přidáno ještě deset let za manipulování s důkazy.
Konečný trest tak činí 480 let!
Gary Ridgway je tak vrah s největším počtem hrdelních zločinů v USA. Dnes je mu 66 let a sedí ve věznici Walla Walla ve Washingtonu.

Během jednoho rozhovoru Gary uvedl ještě vyšší počet svých obětí, celkem 65, v dalším pak 71. Kde je asi pravda?

* V roce 2005 je horolezcem nalezena lebka jedné Ridgwayovy oběti *
* V roce 1972 je mladý Gary zachycen v amatérském pornofilmu *

 

Related Articles

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button